Wyszukiwarka:

Poprzedni temat «» Następny temat
Uzyskanie uprawnień
Autor Wiadomość
Przemas 

Tym śmigam: Scania R+ tandem
Uprawnienia: B,C,B+E,C+E
Wysłany: 2012-08-09, 06:24   Uzyskanie uprawnień

Uzyskanie uprawnień na tak zwanego hds nie jest jakoś strasznie mocno skomplikowane i mamy do tego dwie drogi.

1)Idziemy na kurs do jakiejś szkoły który trwa około tygodnia i kosztuje od 500 do 700 zł zależy od miejscowości, a potem w raz z całą grupą zdajemy egzamin przed przedstawicielem udt.

2)Jeżeli mamy trochę pojęcia i wiedzy oraz mamy dostęp do samochodu z Żurawiem możemy zdawać egzamin bez kursu. Po prostu piszemy wniosek który wrzuciłem w załączniku robimy opłatę i przyjeżdża egzaminator no i albo zdaliśmy albo nie :)

Przykładowy film ze szkolenia operatorów HDS
http://www.youtube.com/watch?v=nnDU4cVGe9M

No ale oki zdałem egzamin czy to tu czy to tu i czy już mogę pracować? Odpowiedz jest prosta oczywiście że nie , działa to tak samo jak przy prawo jazdy do puki nie mamy blankietu odebranego nie mamy też uprawnień!!!
Uprawnienia są do was przysyłane po jakiś dwóch tygodniach od egzaminu i na chwile obecną mają formę i kształt karty kredytowej.

Co ważne zapomnijcie że zrobicie uprawnienia na hds i możecie już pracować na każdym sprzęcie, otóż nie uprawnienia na operatora żurawia robi się stopniowo a potem podwyższa się na coraz wyższe udźwigi.

MichalScania 

Pracuję w firmie: podaję hasło: okoń !!!!
Wysłany: 2012-09-16, 07:56   

Cytat:

Co ważne zapomnijcie że zrobicie uprawnienia na hds i możecie już pracować na każdym sprzęcie, otóż nie uprawnienia na operatora żurawia robi się stopniowo a potem podwyższa się na coraz wyższe udźwigi.

Mógłbyś napisać jak to dokładnie wygląda?

Przemas 

Wysłany: 2012-09-21, 21:12   

Już spieszę z odpowiedzią.
A więc tak najpierw po zdaniu egzaminu na operatora urządzeń transportu bliskiego zwanego IIŻ
uzyskujemy uprawnienia do obsługi żurawi do 3,5 tony
potem prawdopodobnie(nie jestem pewny w 100% bo już trochę czasu minęło od kursu) do 6 ton
Następny próg to 10 ton potem 16 dalej 30 ton a już potem bez ograniczeń.
Z tym że na każdym musisz mieć co najmniej 2 lata praktyki żeby startować wyżej.

MichalScania 

Pracuję w firmie: podaję hasło: okoń !!!!
Wysłany: 2012-09-22, 17:48   

Rozumiem, dzięki bardzo. Te dalsze kursy są podobnie cenowo jak ten na klase do 3,5t?

Przemas 

Wysłany: 2012-09-23, 08:44   

Cena kursu zależy tak naprawdę od ośrodka szkolenia i miejscowości w której się znajduje
u nas w Białymstoku są widełki od 550 do 750 zł za szkolenie. Dla waraszawy może być już inna cena. Tak wiec to wygląda

Krzyś 

Uprawnienia: B, C, KW.
Wysłany: 2012-09-26, 12:00   

Jak nie dostane darmowego kursu na kop-ład to może przymierze się do tego.

krakus208 
krakus208

Uprawnienia: B,C,B+E,C+E, KW, KK, HDS.
Wysłany: 2012-12-07, 21:16   Operator HDS a kwalifikacje ?

Przemas napisał/a:
Już spieszę z odpowiedzią.
A więc tak najpierw po zdaniu egzaminu na operatora urządzeń transportu bliskiego zwanego IIŻ
uzyskujemy uprawnienia do obsługi żurawi do 3,5 tony
potem prawdopodobnie(nie jestem pewny w 100% bo już trochę czasu minęło od kursu) do 6 ton
Następny próg to 10 ton potem 16 dalej 30 ton a już potem bez ograniczeń.
Z tym że na każdym musisz mieć co najmniej 2 lata praktyki żeby startować wyżej.

Kolego chyba coś ci się pomyliło. Gdzie masz HDS powyżej 10 t ? Pomyliłeś pojęcia. Ja miałem wczoraj egzamin na HDS i maks udźwigu miał 6 ton oczywiście na najkrótszym wysięgu czyli przy samym samochodzie a na maks wyciągniętym wysięgu na 9 m miał 1500 kg udźwigu. I pytałem gościa czy jest jakieś ograniczenie powiedział że nie. Jedynie na ŻURAWIE SAMOJEZDNE trzeba stopniowo robić uprawnienia. Pozdrawiam.

Przemas 

Wysłany: 2012-12-09, 19:22   

Kolego jak przyjdą twoje uprawnienia to zobaczysz :)

Pudel 

Tym śmigam: różnie to bywa
Uprawnienia: B,C+E,D,T, HDS, kop-ład,ładowarka,koparka
Wysłany: 2012-12-09, 19:44   

Kolego jest trochę inaczej ostatnio robiłem na to uprawnienia.
Jeżeli masz prawo jazdy kat B uzyskujesz uprawnienia na żurawia tzw lekkiego do 3.5T
Jeżeli mamy prawo jazdy Kat C możemy pracować na każdym żurawiu przenośnym który jest zamontowany na samochodzie.
Może pomyliłeś z żurawiami jezdnymi ( wszyscy na to mówią dźwigi )

[ Dodano: 2012-12-09, 19:46 ]
krakus208 napisał/a:
Kolego chyba coś ci się pomyliło. Gdzie masz HDS powyżej 10 t ? Pomyliłeś pojęcia. Ja miałem wczoraj egzamin na HDS i maks udźwigu miał 6 ton oczywiście na najkrótszym wysięgu czyli przy samym samochodzie a na maks wyciągniętym wysięgu na 9 m miał 1500 kg udźwigu. I pytałem gościa czy jest jakieś ograniczenie powiedział że nie. Jedynie na ŻURAWIE SAMOJEZDNE trzeba stopniowo robić uprawnienia. Pozdrawiam.

Dokładnie jest tak jak napisałeś

Przemas 

Wysłany: 2012-12-09, 22:19   

Zacznijmy od tego że każdy hds ma inny udźwig są takie co podnoszą tone są co dwie mój np 8 to znam takie co podnoszą 12 a i raz widziałem i stałem koło takiego co podnosił blisko 30 ton.

Co do uprawnień wydawanych operatorom obsługującym urządzenia transportu bliskiego w kategorii II ż jutro postaram sie znaleźć stosowne rozporządzenie

W mojej opinii na pewno nie jest tak że jak mamy kat c to już pracujemy na każdym żurawiu bo to by po prostu groziło kalectwem. Bo co tak naprawdę może zrobić człowiek który na kursie miał naukę na hdsie o udźwigu nominalnym np 5 ton tak naprawdę nie wie nic co by mu pozwoliło pracować na hdsie o udźwigu 30 ton nie ma pojęcia o stateczności, poziomowaniu, balastowaniu, a przede wszystkim o kontroli nad takim ładunkiem wiszącym w powietrzu. Na to wszystko trzeba czasu i obycia. Ale mniejsza z polemiką jutro znajdę książkę i po skanuje trochę dorzucę też skan swoich uprawnień.
pozdrawiam

Pudel 

Wysłany: 2012-12-10, 18:29   

Mi się wydaję że kolega myli żurawie transportu bliskiego - HDS z żurawiami jezdnymi żurawie jezdne mają udźwig po 30t a na pewno nie HDS
Ja mam uprawnienia na HDS II kat

MateuszK. 

Uprawnienia: B, C
Wysłany: 2012-12-11, 14:54   

Mam takie pytanie jeżeli posiadam prawo jazdy C to czy muszę robić uprawnienia na hds? 8-) 8-) 8-)

Pudel 

Wysłany: 2012-12-11, 18:08   

MateuszK. napisał/a:
Mam takie pytanie jeżeli posiadam prawo jazdy C to czy muszę robić uprawnienia na hds? 8-) 8-) 8-)

Oczywiście że tak, samo prawo jazdy kat C, nie upoważnia cię do obsługi HDS, a mało tego w zależności jak pojazd jest zarejestrowany jak ma HDS jak jest zarejestrowany jako specjalny to bodajże nie możesz go prowadzić jeżeli nie masz uprawnień na HDS - ale tego nie jestem pewien

bobo82 
vide cul fide

Tym śmigam: DAF xf
Pracuję w firmie: -------
Uprawnienia: B, B+E, C, C+E, KW, kop-ład.
Wysłany: 2012-12-11, 18:17   

Pudel napisał/a:
mało tego w zależności jak pojazd jest zarejestrowany jak ma HDS jak jest zarejestrowany jako specjalny to bodajże nie możesz go prowadzić jeżeli nie masz uprawnień na HDS - ale tego nie jestem pewien

Chyba coś takiego jest, bo też kiedyś słyszałem.

Przemas 

Wysłany: 2012-12-11, 21:45   

Pudel napisał/a:
Mi się wydaję że kolega myli żurawie transportu bliskiego - HDS z żurawiami jezdnymi żurawie jezdne mają udźwig po 30t a na pewno nie HDS

Kolego na pewno nie mylę no ale żeby ci udowodnić wkleję tutaj parę zdjęć hds FASSI F1500XP

jak widać w tabeli udźwigów przy sobie podnosi 28500 KG z tego co wiem effer ma jeszcze większego hds w ofercie podnoszącego koło 40 ton.

Odpowiedz do tematu