Wyszukiwarka:

Poprzedni temat «» Następny temat
Tacho cyfrowy czs lokalny a czas UTC
Autor Wiadomość
Marcin K. 

Wysłany: 2013-05-22, 18:30   Tacho cyfrowy czs lokalny a czas UTC

Witam

Jestem nowy uzytkownikiem forum i bardzo milo mi goscic wsrod zawodowcow. Wiadomo jak kazdy z nas caly czas sie ucze i zdobywam doswiadczenie. W obecnym temacie mam pytanie dotyczace czasu UTC w tachografie cyfrowym. Chodzi mi o nastepujaca sytuacje.

Kierowca zaczyna prace codziennie o godz 00:30. Jest piatek konczy drugi tydzien i widzi ze w okresie dwoch tygodni wyjezdzil 90 godz. Tym samym rozpoczyna drugi odpoczynek tygodniowy i kreci pauze 45 godz. do niedzieli do godz. 23:59. Biorac pod uwage czas UTC i rozniece do czasu lokalnego powiedzmy 2 godz. kierowca nie moze rozpoczac pracy w poniedzialek o godz. 00:30 bo tacho zaliczy mu to do okresu dwoch tygodni i w sumie wyjdzie 92 godz. a tym samy przekroczenie czasu jazdy.

Koledzy prosze o zerkniecie na powyzsza sytuacje i ocene sytuacji i czy dobrze mysle jezeli chodzi o ten przyklad

Marcin K.

Dawid 
Udaję, że się znam.

Tym śmigam: DAF XF 105.460 Super Space Cab + Schmitz
Pracuję w firmie: Jeżdżę sam dla siebie ;)
Uprawnienia: B, C, C+E, KW, KK.
Wysłany: 2013-05-22, 20:40   

Nie interesuj się UTC bo to do niczego nie jest Ci potrzebne. Przestrzegaj czasu pracy w czasie lokalnym i będzie dobrze.Zapytasz czemu masz się nie interesować UTC już Ci mówię to uniwersalny czas koordynowany,wzorcowy czas uwzględniający nieregularność ruchu obrotu ziemi i koordynowany względem czasu słonecznego.Możesz się stosować Do UTC albo do lokalnego.Choć lepiej bd jak wybierzesz lokalny bo i tak później olejesz UTC i bd miał lipę przy kontrolach ITD.U mnie w firmie był taki ,, świeżak" co patrzył na UTC a później to olał i były problemy bo nie miał pauzy ile było potrzebne..W europie patrzą na czas lokalny.Odkąd jeżdżę dużym nie miałem z tym problemów że stosuje się do czasu lokalnego,czy to u Niemca,Białorusa czy gdzie nie pojedziesz bd dobrze.

Pozdrawiam

Marcin K. 

Wysłany: 2013-05-23, 09:30   

Dziekuje za odpowiedz. Mam jeszcze pytanie dotyczace tego tematu. Bo wlasnie mialem dziwna sytuacje i nie wiedzialem jak z niej wybrnac. Zakonczylem jazde ok 9:30 rano (piatek) i wyjalem karte bo samochod to solowka bez lozka i w nim pauzy nie moge krecic a ze do domu nie daleko to poszedlem odpoczywac. W sobote o godz. 00:30 wsiadlem do samochodu i chcialem zrobic wpis manualny zwiazany z pauza i tacho nie pozwolil mi zrobic wpisu do tej godziny z uwagi ze zapisu dokonuje sie w czasie UTC wiec tacho proponowal mi godzine 22:30 (piatek) i wyszla lipa bo wpisu nie dokonalem. Jak z takiej sytuacji wybrnac bo takiego wpisu musze dokonywac codziennie???

Marcin K.

Dawid 
Udaję, że się znam.

Wysłany: 2013-05-23, 15:57   

Ja bym to zrobił tak:

Załóżmy, że kończysz pracę o tej 9:30 rano. Zaczynasz o 1:00 w nocy. Przychodzisz do samochodu wkładasz kartę o 1:10, bo np robisz coś tam przy samochodzie. Tacho po włożeniu karty zapyta się czy 9:30 to była godzina zakończenia Twojej pracy, wybierasz że nie i lecisz strzałkami do 1:00 i wciskasz ok wyskakują Ci symbole innej pracy,wybierasz pauzę i wciskasz OK. Tacho się pyta czy to koniec zmiany wybierasz że tak. Teraz masz wprowadzoną pauzę. PO tym tacho zapyta się o nowy dzień jeżeli włożyłeś kartę o 1.00 to zapyta się czy to jest początek Twojej pracy. Wybierasz, że nie i cofasz się do gdz. 1:10 (dalej tacho nie puści bo o 1.00 zakończyłeś pauzę) klikasz OK i lecisz do 1;10 i znów OK wyskakują symbole łóżka, pracy. Wybierasz symbol pracy i wciskasz OK. Tak masz rozpoczęty nowy dzień. Oczywiście czas UTC.

Nie wiem czy jasno jakoś to wyszło.Nie mam teraz za bardzo czasu. Jak Wrócę to Ci wytłumaczę jak nie bd czegoś wiedział..

Sajen 

Uprawnienia: B/C/D/BE/CE/DE
Wysłany: 2013-06-16, 20:18   

No jak ma nie patrzec na UTC jak czas liczy sie w UTC.Kiedys to byl Greenwich Mean Time (GMT) wycofany w latach 80 ponieważ południk zerowy się przesunął o 102 metry na E na podstawie globalnej geodezyjnej sitaki geograficznej WGS 84 i został określony przez Ministerstwo Obrony Stanów Zjednoczonych.Nie jest w Europie obecnie uzywany.W Hiszpanii jest ta sama godzina,co w Polsce czyli obowiązuje (CET).Masz czas letni UTC (Coordinated Universal Time) do którego doliczasz 2 godziny według (CET) i czas zimowy UTC do którego doliczasz 1 godzine według (CET).Patrzysz tylko na UTC,a nie na czas lokalny.Czas lokalny jest dla Ciebie.W Europie masz czas Central Europeam Time (CET) do którego nie należy Wielka Brytania,ale do którego chce wejść.Więc interesuje Cię tylko Uniwersalny Czas Skoorydnowany (UTC) właśnie względem CET.Zamiast (GMT) masz (UTC).Czas pracy kierowcy liczysz tylko i wyłącznie według (UTC).Chodzi o ruch obrotowy Ziemi – inaczej ruch wirowy Ziemi – obrót Ziemi wokół własnej osi z zachodu na wschód. Okres między kolejnymi górowaniami Słońca nad danym południkiem nazywamy dobą słoneczną i wynosi 24 godziny. Czas jednego obrotu względem odległych gwiazd wynosi 23 godziny 56 minut i 4,1 sekundy. Okres ten nazywa się dobą gwiazdową. Na równiku prędkość liniowa wywołana obrotem Ziemi wynosi około 1667 km/h czyli 360° w ciągu 24 godzin.Może ktoś koledze napisze,jaki przepis mówi o UTC ? ;-)

[ Dodano: 2013-06-16, 20:21 ]
Cyfrowe tacho rejestruje Ci czas pracy,jazdy i innych aktywności tylko w UTC :->

Dawid 
Udaję, że się znam.

Wysłany: 2013-06-16, 23:10   

Sajen, Od 4 lat jeżdżę ,,Dużym".Nigdy sie nie stosowałem do czasu UTC. Ojciec jeździ od 7 lat nigdy sie nie stosuje do Czasu UTC. Miałem niejedną kontrole czy to u nas, czy u Niemca Rosjana,Bałorusa nigdy z tym nie miałem problemów że stosuje się do czasu lokalnego. UTC masz 2h do przodu ? A jak robisz wydruk to masz podany w lokalnym..Albo ja mam po&jebane tacho choć wątpię ;)

Odpowiedz do tematu